Muzyka dla wszystkich

W ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA 2020, ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, zrealizowany został projekt pt. „Muzyka dla wszystkich – koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i w mieście” , wykonano 22 koncerty, w tym 5 różnych tematów.

Ze względu na ograniczenia związane z koronawirusem, nie można było występować w szkołach, większość koncertów miała miejsce w kościołach powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego, gdzie artyści spotykali się z życzliwością i pomocą organizacyjną. Są to m.in. kościoły w: Soli, Ujsołach, Kamesznicy, Cięcinie, Pogórzu, Pogwizdowie, Bestwinie, Rajczy, Sopotni Wielkiej i kilka kościołów w Bielsku-Białej. Artyści prezentowali w nich muzykę klasyczną: Jana Sebastiana Bacha, Antonio Vivaldiego, Franciszka Liszta, Franciszka Schuberta, Józefa Furmanika, Jana Maklakiewicza, Stanisława Moniuszki w połączeniu z wierszami poetów zaliczanych do klasyków literatury polskiej: Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Brandstaettera, Jerzego Harasymowicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. BTM zdążyło przed drugim atakiem pandemii zagrać w szkołach podstawowych w Pierśćcu i w Rudzicy, z tą drugą placówką od kilku już lat istnieje bardzo dobra współpraca, co owocuje dobrym przygotowaniem dzieci tej szkoły do odbioru muzyki poważnej. Udało się także wykonać koncerty na dziedzińcu Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu  Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach liczbowych

 

Koncerty z programu Kultura Dostępna mogły się odbyć dzięki finansowemu wsparciu bielskich firm: NEMAK Sp. z o.o, P.H.U.P. IGUM Sp. z o.o. oraz SZCZĘŚNIAK Pojazdy SpecjalneSp.z o.o.

Nasze koncerty w obiektywie

WIOSENNY KONCERT JESIENNĄ PORĄ

na Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej

 

Szóstego listopada br. odbył się koncert pt. „Nieznane perły muzyki polskiej - utwory Jana Sztwiertni”, ostatni już w projekcie „Muzyka dla wszystkich  koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i w mieście”.  Pomimo ponurej, jesiennej pogody, zimna odczuwanego na zewnątrz i ogólnej atmosfery dalekiej od radości spowodowanej szalejącym koronawirusem, na sali zapanował wręcz wiosenny klimat.

 Piękne wnętrza sali koncertowej Zamku wypełniła muzyka podnosząca na duchu, dająca radość i napawająca optymizmem. Wszystko to, za sprawą Jana Sztwiertni – kompozytora, który artystycznie związany był ze Śląskiem Cieszyńskim, autora ponad 100 kompozycji, częściowo opracowanych i wydanych w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego. Kompozytora nieznanego, jednak ze wszech miar godnego uwagi. Koncertem wykonanym dla eleganckiej bielskiej publiczności, BTM dodało swoją cegiełkę w budowaniu należnego Sztwiertni miejsca w dorobku polskiej kultury muzycznej.

Atmosferę  koncertu współtworzyli i podgrzewali artyści muzycy, wykonujący niezwykle piękne kompozycje fortepianowe i kameralne:  Mazurek, Legenda, Valce Capricco oraz Pieśni. Partie wokalne wykonała Joanna Korpiela-Jatkowska o głosie chwilami skowronka, chwilami puchacza, obdarzona wielkimi możliwościami głosowymi, świetną techniką, do tego urodą i wdziękiem osobistym. Wykonawcami instrumentalnej - pięknej brzmieniowo warstwy koncertu byli wirtuozi: Urszula Mizia – wiolonczela, Adam Wagner – skrzypce, a dźwięki fortepianu z lekkością wydobywała Agata Adamczyk.

 Choć na sali było zaledwie 25 osób, bo tylko na tyle pozwolił wirus, nie odczuwało się pustki. Przestrzeń wypełniały różnorodne, pobudzające zmysły dźwięki, wytworzone tu i teraz oraz wrażenia, wywołane przez sztukę materialną: obrazy i rzeźby znajdujące się we wnętrzach. Mamy nadzieję, iż koncert choć ulotny, na długo pozostanie w pamięci bielskiej publiczności.

Kierujemy specjalne podziękowania dla Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego Pana Przemysława Smyczka za pomoc w zorganizowaniu koncertu.

Wszystkie koncerty organizowane w projekcie „Muzyka dla wszystkich  koncerty w szkołach wiejskich i dla wybranych środowisk na wsi i w mieście” ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA DOSTĘPNA 2020 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu  Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach liczbowych

Koncerty z programu Kultura dostępna mogły się odbyć dzięki finansowemu wsparciu bielskich firm: NEMAK Sp. z o.o,  P.H.U.P. IGUM Sp. z o.o. oraz SZCZĘŚNIAK Pojazdy SpecjalneSp.z o.o. Dziękujemy naszym sponsorom za wieloletnią współpracę.

 

Sabina Muras